27.7.-30.7.2024 DOVOLENÁ Objednávky uhrazeny v pátek od 10 hod budou odesílány opět od středy 31.7.2024. Děkujeme za pochopení.

Len setý osivo

Kód: 06134/250 06134/500 Zvolte variantu
22 Kč / ks 37 Kč / ks od 22 Kč / ks
Vyprodáno Vyprodáno Zvolte variantu
hmotnost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Len setý a včely

Len je velice atraktivní, medonosná rostlina poskytující včelám nektar i pyl.

 

Len setý osivo

Osivo lnu má obecně známé léčivé účinky. Len setý se používá při zácpězánětu žaludku a střev, při vředech žaludku a dvanácterníku. Používají se různé formy semen - slizový macerát, celé semeno, čerstvě mleté, lněný olej, esence či tinktura. 

 

Pěstování lnu

Len setý (Linum usitatissimum), se vyskytuje po celém světě a patří mezi nejstarší rostliny, které člověk začal pěstovat. Má štíhlou lodyhu, nenápadné listy a charakteristické světle modré květy. Jako prapůvodní místo vzniku lnu se uvádí Jižní Amerika, Irán, Egypt a Indie, ale jeho historie sahá do starověkých civilizací a je dokumentována v mnoha starých textech.

V lidové mluvě se len nazývá trhovníček. Je to jednoletá bylina, která nejlépe prosperuje v podhorských oblastech s vlhkou a dobře propustnou půdou. Seje se v březnu a zraje po pěti měsících. Dorůstá výšky až 120 cm.  Kvete světle modře do 60 dní po zasetí, květ má pět kališních a korunních lístků. Semena obsahují až 40% oleje. Využívají se jako krmivo pro exotické ptactvo, hospodářská zvířata a v potravinářství.

Len není nijak náročný a bude se mu dařit téměř všude. Nejlépe se mu však povede na slunném stanovišti a když je velmi sucho, tak vodou také nepohrdne.

Doporučená spotřeba je 1 kg na cca 100 m2 plochy.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: